Historien om Ryhavens nye fælleshus
Det begyndte med et spørgsmål: Hvordan skaber vi et sted, hvor vi alle i Ryhaven kan mødes? Et sted med læ for regnen, plads til fællesspisning, arbejdsmøder, arrangementer og en kop kaffe på en almindelig sommerdag.
Svaret blev idéen om et nyt fælleshus.
På generalforsamlingen i 2025 gav medlemmerne grønt lys til det nye fælleshus. Beslutningen byggede videre på flere års ønsker om bedre fællesfaciliteter. To år tidligere var der vedtaget en ny toiletbygning, men undervejs voksede idéen til et større projekt, hvor toiletter, bad, skur, arkiv og fællesrum samles under ét tag.
Det har krævet mere tålmodighed, end mange havde regnet med. Myndigheder skulle kontaktes. Naturstyrelsen skulle give sin tilladelse som lodsejer. Kommunen skulle behandle landzonesagen. For få uger siden her i en varm sommer 2026 kom de afgørende godkendelser endelig på plads og nu kan arbejdet begynde.
Bygget af medlemmer
Noget af det særlige ved projektet er, at huset ikke skal bygges af et professionelt byggefirma. Det skal bygges af Ryhavens medlemmer. Mænd og kvinder, unge og gamle, professionelle og amatører. Nogle har håndværksmæssig erfaring og går forrest. Andre har aldrig prøvet at bygge noget større end et højbed. Begge dele er lige værdifuldt.
For et byggeprojekt består af mange forskellige opgaver. Der skal ryddes op, hentes materialer, laves kaffe, males, køres affald væk og holdes styr på de mange små praktiske ting undervejs. Ingen behøver at kunne det hele. Det vigtigste er lysten til at være med.
Genbrug får nyt liv
Fælleshuset bliver også et eksempel på noget, mange kolonister allerede kender fra deres egne haver. At man ikke behøver købe alting nyt.
Projektgruppen har arbejdet målrettet på at finde materialer, som kan genbruges. Træ, inventar og byggematerialer får nyt liv i stedet for at blive kasseret. Det holder udgifterne nede og giver huset sin egen historie. Måske kommer nogle af materialerne endda med små spor fra deres tidligere liv.
Mere end et hus
Når fælleshuset står færdigt, vil det naturligvis kunne bruges til møder, arrangementer og fælles aktiviteter. Men huset er kun den synlige del af projektet. Den vigtigste værdi ligger i alt det, der sker undervejs.
Samtalerne over kaffebordet. De nye bekendtskaber. Følelsen af at være med til at skabe noget sammen. Mange af de bedste historier i Ryhaven begynder netop sådan. Ikke med en færdig bygning. Men med mennesker, der mødes om en fælles idé.
FAKTA
Mere end et byggeprojekt
Der er brug for mange slags frivillige:
- Folk med byggeerfaring
- Praktiske hjælpere
- Mad- og kaffehold
- Oprydning og logistik
- Folk med trailer eller maskiner
- Medlemmer der bare har lyst til at give en hånd med
Du behøver ikke kunne bygge et hus for at være med til at skabe det.
Sådan bliver det nye fælleshus
Det nye fælleshus samler flere af Ryhavens fælles funktioner under ét tag:
- To toiletter, heraf ét handicapvenligt
- Badefaciliteter
- Vaskerum
- Fællesrum med køkken
- Arkiv
- Teknikrum
- Redskabs- og opbevaringsrum
En del af taget dækkes af solceller, så huset i vid udstrækning kan producere sin egen strøm.
Hvor kommer pengene fra?
- I det årlige regnskab henlægger vi penge til vedligeholdelse af fællesfaciliteterne – de opsparede penge indgår i finansieringen af det nye hus
- Alle medlemmer bidrager med 1000 kr. årligt i tre år (2025-2027) som tilskrives husprisen ved salg
- Vi søger penge fra lokale og landsdækkende fonde
Byggefaserne
Etape 1: Nedrivning af de eksisterende bygninger, sortering af materialer og klargøring af byggepladsen. Skurvognen bruges som opbevaring og solcellerne afmonteres.
Etape 2: Udgravning og støbning af fundament.
Etape 3: Opførelse af toilet- og badebygningen, så faciliteterne hurtigst muligt kan tages i brug.
Etape 4: Opførelse af fællesrum, teknikrum, arkiv og skur samt færdiggørelse af taget.
Målet er, at hele fælleshuset står færdigt i 2027.